Shop my Instagram

Lidl Art Spot

Lidl Art Spot Orașul nostru prin ochii mei

Pentru ca imi plac si sustin initiativele artistice de orice fel, astazi va voi povesti despre un proiect fotografic care mie mi s-a parut foarte interesant. Lidl invita timisorenii sa surprinda cele mai frumoase locuri din oras în cadrul Lidl Art Spot, un concurs tematic de fotografie experimentala, cu tema „Orasul nostru prin ochii mei”. Pune-ti si tu amprenta asupra orasului tau si fotografia ta poate fi expusa în magazinul Lidl din Dumbravita, primul magazin construit după un nou concept!
Asa cum spuneam, tema concursului este „Orasul nostru prin ochii mei”, asa ca ia-ti aparatul foto sau telefonul si descopera Timisoara asa cum nu ai mai facut-o pana acum. Surprinde locurile tale preferate din oras sau descopera unele noi si inscrie-te in concurs pe surprize.lidl.ro/art-spot cu pana la 3 fotografii, care vor fi jurizate de experti in arta fotografica si de un reprezentant Lidl. 

Si pentru ca orasul nostru are o bogata istorie si un farmec aparte, eu m-am gandit sa surprind un aspect poate mai putin cunoscut legat de arhitectura uneia dintre cele mai importante cladiri din Timisoara. Probabil ca putini ar recunoaste cladirea din fotografia pe care o tin in mana, si drept e ca si mie mare mi-a fost mirarea sa aflu ca asa arata inainte de al doilea Razboi Mondial Gara de Nord. Cunoscuta drept Gara Domnita Elena in perioada interbelica, ea a fost construita in 1897 intr-un elegant stil neoclasic, de mare frumusete, cu dotari moderne pentru acele timpuri. A fost una din cele mai frumoase cladiri din oras, insa a fost puternic bombardata in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial. Desigur aspectul actual al garii nu mai pastreaza nimic din arhitectura originala, dar pentru mine a ramas o cladire emblema a orasului, si asta mai ales pentru ca studenta fiind atunci cand m-am mutat in Timisoara, Gara de Nord a fost poarta mea de intrare in oras. Desi nu a beneficiat pana acum de restaurari majore, intreg cartierul Iosefin are pentru mine un farmec aparte. De fiecare data cand am ocazia sa il strabat descopar cladiri vechi cu detalii arhitecturale ce ma surprind mereu. 

Daca ideea concursului organizat de Lidl Romania va surade, iata ce trebuie sa faceti pentru a putea participa:
  1. Sa aveti peste 18 ani pentru a putea inscrie pana la 3 fotografii pe surprize.lidl.ro/art-spot , respectand regulamentul disponibil pe site;
  2. Fiecare inscriere trebuie sa contina: titlu si o scurtă descriere a proiectului ce trebuie sa cuprinda conceptul lucrarii;
  3. (Opțional) Un rezumat al activitatii fotografice a autorului (sub forma de CV sau cateva paragrafe de prezentare). 
Concursul se incheie pe 13 noiembrie iar fotografia castigatoare va fi expusa intr-un spatiu dedicat in noul concept de magazin Lidl, deschis in Dumbravita. Si daca tot vorbim de castigatori, iata care sunt premiile:


Premiul I: O excursie de 5 stele la Berlin, oferită prin LidlTour şi expunerea lucrarii în magazinul Lidl din Dumbravita, str. Petofi Sandor (costurile de productie si implementare vor fi suportate de catre Lidl România) 
Premiul II: O drona foto 
Premiul III: O camera foto 360˚ 

Asadar va invit si pe voi sa explorati orasul la pas si sa surprindeti in fotografiile voastre aspecte mai putin cunoscute ale orasului, cladiri sau alei ce ascund fie povesti de odinioara fie realitatea actuala, si sa ne faceti sa vedem orasul intr-o noua lumina, prin ochii vostri. Mai multe informații gasiti pe

*fotografiile folosite in realizarea proiectului sunt scan-uri ale unor ilustrații apartinand domnului Aurelian Scorobete*

No comments:

Post a Comment